Kopie z Jeleni v Zeleném údolí

07.11.2021
  • Vzdálenost od Brna: 45 min

Na Vysočině, asi 40 minut od Brna, leží obec Heřmanov. Obcí prochází naučná stezka, která má 16 zastávek, ale není značená na mapě.  

  • Trasa: necelé 2 km tam i zpět
  • Náročnost: mírná
  • Kočárek : ANO

Mapu stezky najdete u místního obchůdku, u vysokého komínu, na kterém sídlí čápi. My jsme tuto stezku celou nešli, ale vydali jsme se pouze na její část, která prochází Eko farmou Zelené údolí. Tato trasa má tam i zpět necelé 2 km. Auto jsme nechali na kraji Panského rybníka. 

Celý areál farmy tvoří kouzelné údolí, louky a rybníky, a vše je vlastně ukryto v lese. Příroda tu je krásná a prostředí farmy nás velmi mile překvapilo. Na trase je celkem 8 naučných tabulí, kde se dozvíte něco o významu a funkcích lesa, ale i o houbách,  stromech, živočiších a vodě v lese. 

Najdete tu plemeno ovce Suffolk (podle dětí jasná Ovečka Shaun), jelena evropského, daňka skvrnitého, krávy, oslíka, prasátko, husy a jiné. Především setkání s "majestátným" jelenem byl opravdu krásný zážitek. Zvířata jsou plachá, ale byl tu jeden umazlený jelen, kterému drbání dělalo vyloženě dobře :-). 

PO CELÉM AREÁLU JE SAMOZŘEJMĚ NUTNÉ SE POHYBOVAT S RESPEKTEM KE ZVÍŘATŮM. Pokud budete tiše, jeleni vás určitě sami přijdou omrknout. :-).

Farma nemá žádnou "otvírací dobu". Vše je přístupné pořád.