Jeleni v Zeleném údolí - Heřmanov

23.05.2020
  • Vzdálenost od Brna: 45 min
  • Trasa: necelé 2 km tam i zpět
  • Náročnost: mírná
  • Kočárek : ANO

Na Vysočině, asi 40 minut od Brna, leží obec Heřmanov. Obcí prochází naučná stezka, která má 16 zastávek, ale není značená na mapě.  Farmu Zelené údolí jsme navštívili jak na jaře, tak v zimě.  

Mapu stezky najdete u místního obchůdku, u vysokého komínu, na kterém sídlí čápi. My jsme tuto stezku celou nešli, ale vydali jsme se pouze na její část, která prochází Eko farmou Zelené údolí. Tato trasa má tam i zpět necelé 2 km. Auto jsme nechali na kraji Panského rybníka.

Celý areál farmy tvoří kouzelné údolí, louky a rybníky, a vše je vlastně ukryto v lese. Příroda tu je krásná a prostředí farmy nás velmi mile překvapilo. Na trase je celkem 8 naučných tabulí, kde se dozvíte něco o významu a funkcích lesa, ale i o houbách, stromech, živočiších a vodě v lese. 

Najdete tu plemeno ovce Suffolk (podle dětí jasná Ovečka Shaun), jelena evropského, daňka skvrnitého, krávy, oslíka, prasátko, husy a jiné. Především setkání s "majestátným" jelenem byl opravdu krásný zážitek. Zvířata jsou plachá, ale byl tu jeden umazlený jelen, kterému drbání dělalo vyloženě dobře :-).

PO CELÉM AREÁLU JE SAMOZŘEJMĚ NUTNÉ SE POHYBOVAT S RESPEKTEM KE ZVÍŘATŮM. Pokud budete tiše, jeleni vás určitě sami přijdou omrknout. :-).

Farma nemá žádnou "otvírací dobu". Vše je přístupné pořád.