Pátrání po Husitech v lesích nedaleko Černé Hory  

24.03.2020
  • Vzdálenost od Brna: 35 min

Náš další výlet opět míří do přírody. Tentokrát jsme se rozhodli objevit skryté sochy/reliéfy Stanislava Rolínka, rodáka z Bořitova.  

  • Délka trasy: cca 5 km
  • Náročnost: mírná/střední
  • Kočárky: s terénním kočárkem z velké části ANO

Zvolili jsme trasu, která začíná ve středu obce Huť Sv. Antonie/Obora. Odtud se po silnici, která vede mezi rodinnými domky, vydáváme po červené TZ až k rozcestníku, kde se vlevo po zelené TZ vydáte směr sochy, vpravo pak směr rozhledna Malý Chlum. My jsme zvolili toto pořadí, ale je to samozřejmě na vás. 

Cesta k sochám není nijak náročná, vede převážně lesem, po rovině.  Když budete stále sledovat zelenou, dojdete až k hlavnímu pískovcovému sousoší Husité. 

Zbylé 4 reliéfy jsme hledali až zpáteční cestou. Hlavy bojovníků najdete vyryté v kameni vpravo ve svahu v lese, Spící dívku a Hlavu bojovníka pak naopak vlevo pod lesní cestou. Po zpáteční cestě se nachází ještě jeden reliéf Hlava lva, která ale není při této hlavní cestě, ale musí se k ní kousek odbočit. Doporučuju předem kouknout na mapy.  


Vracíme se k rozcestníku a odtud se pak vydáváme k rozhledně. Cesta je do kopce, ale není to nic extra náročného. Nic co by nezvládli i malé děti. Cestou narazíte i na pár zkratek, posezení i vyhlídku.

U rozhledny jsou lavičky, kde si můžete odpočinout a velká louka, kde se případně děcka můžou ještě proběhnout.  

 TIP na závěr: pokud na rozhlednu vyrazíte za větru, můžete si s sebou vzít draky.