Obora Holedná Brno

29.01.2024
  • Trasa: dle okruhu od 600 m pro nejmenší - 2,5 km - 4km - až po velký 8km okruh k rozhledně Holedná (3 větší okruhy najdete v mapách na konci článku)
  • Náročnost: mírná/střední
  • Vhodnost pro kočárek: ANO, ale opět záleží na okruhu. První okruh na naší mapě není pro kočárek vhodná ta modrá TZ. 

Brno nabízí rodinám s dětmi bezesporu řadu zajímavých aktivit. Jednou z nich je návštěva Obory Holedná, která je skvělým místem pro rodinné výlety a procházku v přírodě. 

Obora Holedná se nachází na jihozápadním okraji Brna a je snadno dostupná veřejnou dopravou i autem. Bohužel, parkoviště přímo u obory s divočáky je dost malé, a neustále narvané auty, takže, kdo může, určitě doporučuji využít MHD. Případně stačí popojet autem nahoru do Kohoutovic, kde by se nějaké to místečko najíst mohlo :-). 

Na zastávku Stará Dálnice se pohodlně dostanete z Mendlova nám. busem č. 52, případně ze zastávky Zoologická zahrada busem č.50.   

Obora je domovem pro různé druhy zvířat, mezi které patří jeleni, daňci, mufloni a další lesní obyvatelé. Když budete mít štěstí, zahlédnete je se volně pohybovat. Hlavně je nekrmte, můžete i přijít k úrazu, protože za ty roky, co je lidi krmí, jsou rozmlsaní a při dožadování se jídla to může skončit i modřinou bohužel. 

Prohlídka obory je příjemná procházka po lesních cestách, kdy spousta z nich je vhodná i pro kočárky. Během procházky se něco dozvíte o lesní fauně a flóře, a to především na nejmenším okruhu, kterým je cca 600m dlouhá Naučná stezka Holedná se spoustou interaktivních zastavení. 

Nejatraktivnější je určitě pozorování divokých prasat. Pro děti je zde připraveno menší dětské hřiště a prostorné zastřešené posezení. 

Na Holedné byla i pár let zpět postavena Rozhledna Holedná, ale vzhledem k tomu, že tam já nemůžu v životě vylézt (strach z výšek), tak si tento výletní cíl necháváme na jindy :-)