Vavřinec u Blanska - Rozhledna Podvrší
- Vzdálenost od Brna: 40 min
Další pohádkovou kancelář, která je zapojena do pohádkového putování se šnekem Krasíkem, najdete v penzionu Hraběnka, v obci Petrovice. Na konci obce, směr na Veselici, najdete první zastavení naučné Včelí stezky. Děti seznamuje se životem včel a s tím, proč jsou tak důležité pro život nás všech.
- Trasa stezky: okruh cca 3 km
- Náročnost: Mírná
- S kočárkem: NE
Stezka obsahuje 10 naučných panelů a není bohužel nijak extra značená, takže jsme chvílemi bloudili. Za druhým panelem se vydejte vyšlapanou cestičkou v trávě nahoru, k bývalému větrnému mlýnu. Tady se nachází 3 zastavení a snažte se kopírovat mapku, která je na každém panelu značená. Když sejdete kousíček pod mlýn, narazíte na ohradu s kozami. Určitě je uslyšíte :-) Stezka není interaktivní, je to prostě zpestření procházky v přírodě. Po prohlédnutí posledního desátého panelu stezka navazuje na včelí muzeum, které je ve vedlejší obci Veselice.
Tam si buďto můžete dojít pěšky, nebo přejet autem. K muzeu to jsou odtud 2 km.
Muzeum včelařství Moravského krasu je v podstatě jedna velká místnost, kde se s dětmi dozvíte odpovědi třeba na to, kolik má včela očí, jak vzniká med a z čeho že ten med vlastně je? A spí včela v noci?
Muzeem nás provedla milá slečna, která výklad razantně zkrátila a přizpůsobila ho tak dětem. Děti do 6 let nic neplatí, dospělí pak symbolické vstupné 30 Kč.
V muzeu si můžete dát i něco drobného k snědku či pití a ti nejmenší si můžou chvíli kreslit či hrát.
Odtud jsme se ještě po modré TZ vydali k nedaleké rozhledně Podvrší. Od muzea je to necelých 700 m a dospělí platí 30 Kč. Stožár je vysoký necelých 49 metrů a vyhlídkový ochoz ční ve výšce 32 metrů. Kvůli mřížkované podlaze to ale není nic pro někoho, komu to nedělá dobře.
Za pěkného počasí odsud máte výhled na celé území CHKO Moravského krasu, Helišovu skálu, chladící věže elektrárny Dukovany a Pálavské kopce u Mikulova. Za dobré viditelnosti je možné spatřit také Alpy.