Tišnov - Květnice a tipy kam vzít děti za odměnu ⭕

10.09.2020
  • Vzdálenost od Brna: 30 min 

Tišnov máme v podstatě přes kopec, ale na Květnici, která je přírodní památkou, jsme s dětmi ještě nebyli. Květnicí prochází NS, která má asi 7 km. My jsme nešli celý okruh, ale vymysleli jsme si ho tak, abychom z Květnice viděli to nejhezčí.

Květnice je památkou i kvůli nerostnému bohatství, jakým jsou různé minerály. Narazíte tu tedy na dodatkové tabulky o zákazu sběru a dobývání minerálů pod vysokou pokutou.   

  • Trasa: 4 km
  • Náročnost: střední
  • Kočárek: NE
Vyhlídka na Velké skále
Vyhlídka na Velké skále
Hřiště na Trnci
Hřiště na Trnci

Auto jsme nechali u Centra sociálních služeb (Penzion pro seniory) a odtud je to jen pár kroků do lesa. Po vystoupání mírného kopečku se jde pak kus po rovině, poté do kopce, krásnou cestičkou v lese, tak dlouho dokud nedojdete k bodu 3 naší mapky, kde se již napojíte na NS. Po pár krocích vás čeká první výhled na Tišnov. 

Cesta lesem není nijak náročná, ačkoli se jde do mírného kopce. Odměnou vám bude první záchytný bod, kterým je Velká skála a její vyhlídka. Velká skála nabízí spoustu míst k prozkoumání a lezení po kamenech, což děcka vždycky baví. 

Poté jsme pokračovali na druhý záchytný bod a tím je samotný vrchol Květnice s vyhlídkou a kříž. Kromě jednoho, asi 50m stoupání, je cesta velmi pohodlná. U posezení jsme posvačili a vrátili se zpět k autu. Nemusíte jít tou stejnou cestou zpět. Hodně si to zkrátíte, pokud se dáte odbočkou směr na Malou skálu (viz.naše mapka). Pak jste dole cobydup. 

Obecně cestou narazíte na několik laviček a zastřešených posezení, takže prostor na odpočinek a na sváču tu určitě je :-) 

Velká skála
Velká skála
Posezení u Kříže
Posezení u Kříže

A kam vyrazit s dětmi pak? Možností, kde je za ušlapané kilometry "odměnit" je v Tišnově dost. My pro vás máme 3 pěkné tipy.

1) Stačí sjet ke kostelu/hřbitovu, u kterého se nachází nově upravený park s hřištěm a občerstvením. Rodiče tu můžou v klidu posedět a dát si něco dobrého, zatímco se děcka vyblbnou na hřišti, či pískovišti, které se nachází ve stínu stromů. 

2) Můžete si zajet do restaurace a penzionu Tišnovský rychta, který se nachází kousek od nádraží. Dělají tu spíše tzv. zážitkovou gastronomii, takže smažák tu tuším nenajdete, ale osvěžit se můžete třeba dobrou domácí limčou, zatímco se děcka můžou vyblbnout ve venkovním koutku/hřišti, případně si můžete všichni zahrát Adventure golf, který je s restaurací spojen. 

3) Zajeďte si na hřiště na tzv. Trnec. Najdete ho u trasy modré TZ na tzv. Cestě hrdelního práva u hříchu Lenost. Zde: Dětské hřiště Trnec   

Hřiště je super retro a děcka se tu parádně zabaví :-)