Zřícenina hradu Templštejn

21.03.2023

Výprava na zříceninu hradu Templštejna (Templštýna) jen pár kilometrů od Ivančic od Jamolic. 

Trasa může být pro mnohé překvapením, protože z této strany se ke zřícenině jde pouze po rovině a cesta je to opravdu krátká, takže ji zvládnou i malé děti. 

  • Vzdálenost od Brna:  45 min.
  • Náročnost: mírná
  • Trasa: tam i zpět 3,5 km 
  • Kočárek: ANO (za sucha) 

Auto jsme nechali hned za hlavní silnící, kousek za obcí Jamolice - viz. mapa na konci článku . Cestou se dá zaparkovat na více místech, my jsme ale auto nechali hned tady na začátku cesty. 

Celou trasu se jde po žluté TZ a celá cesta je sjízdná terénním kočárkem. Samozřejmě za sucha. Pokud je bláto, tak bych tam s kočárkem za žádnou cenu nejezdila. S kočárkem se dostanete až ke hradu. Dovnitř je pak už ale potřeba nosítko, nebo počkat dole. 

! Samotný průzkum zříceniny už pak trochu náročnější může být. Na jedné straně se leze po dřevěných schodech a dřevěných žebřících, na straně druhé pak mezi kameny. Vstup na zříceninu je na vlastní nebezpečí, proto se všude pohybujte s největší opatrností!  

Zakladatelem hradu sice byly rytíři templu neboli templáři, my jsme ale průzkum hradu oživili historkou o banditech, kteří tady žili a přepadávali pocestné. Příběh tomuto místu dodal ten správný nádech tajemna. Našli jsme tam i ohořelé pochodně, které tam rozhodně ti lupiči museli nechat :-)

Zřícenina je opravdu docela rozsáhlá a nabízí několik míst, který se musí pořádně probádat. Dětem se tu moc líbilo a to jsme tu už byli dvakrát :-), ačkoli poprvé to bylo v totální mlze a z vyhlídky bylo vidět velký NIC. 

Dole je i ohniště, takže by se dalo i opéct špekáček. Nedaleko hradu je i zastřešená posezení, pokud budete potřebovat neodkladně s dětmi posvačit  a v klidu posedět. 

TIP NA ZÁVĚR: 

V sezóně je pak nedaleko v Biskoupkách otevřen ZOOPark Čarodějnický dvůr, tak si lze udělat celodenní výlet a mít rovnou 2 výletní cíle :-). 

Nebo zajet do Ivančic - prozkoumat místní skvělá zastavení a hřiště.