Kuřim - stezka Zárubou a Horkou nejen za daňky

01.05.2020
  • Vzdálenost od Brna: 20 min

Severně od Brna leží Kuřim, kde si můžete udělat procházku NS Zárubou a Horkou a dál, přes kuřimský Pumptrack, až ke střelnici, mrknout na daňky. A nebude chybět ani parádní hřiště. 

  • Trasa: cca 5 km
  • Náročnost: střední
  • Kočárek: terénní ANO, chvílemi s námahou do kopce

Do Kuřimi se pohodlně dostanete vlakem linky S3, která staví v každé brněnské vlakové zastávce a nebo z Kr.Pole či Řečkovic busem č.71.

Pokud Kuřim neznáte, určitě koukejte raději na mapu. Po příjezdu vlakem do Kuřimi se podchodem vydejte tak, abyste nešli před nádražní budovu, ale na druhou stranu, tak, abyste vylezli na ulici Komenského. Touto ulicí běžte pořád rovně, až dojdete k lesu (u ZŠ Komenského - je tu i hřiště). Tady začíná trasa naučné stezky. Ta bohužel není nijak značená, takže se vám opět bude hodit nějaká apka s mapou.  

Cesta vede zpočátku do kopce lesem, pak kousek po rovině až narazíte na kamenitou cestu dolů z kopce.(na mapě vede na ulici Na Vyhlídce, je tu malá kaplička). Tady narazíte na něco jako malou farmu, kde za plotem jsou ovce. (stačí případně popojít jen pár metrů dolů podél plotu). 

Pak přejděte do protějšího lesa - Horka,  kde se pohodlnou cestou lesem dostanete až na louku, kde se nachází pumptrack. (na mojí trase mapy č.5) 

Za pumptrackem vede cesta dolů, na ulici Hybešova. Ulicí se tak dostanete opět do"civilizace" (zde najdete dětské hřiště). Jakmile se dostanete až ke kolejím, na ulici Pod Vinohrady, ještě se nevydávejte vpravo směr nádraží, ale běžte vlevo, pořád rovně (ne přes železniční most), až dojdete ke kuřimské střelnici. Za ní je velká ohrada, kde jsou ovce, kozy a daňci. Pokud nebudou hned u plotu, vydejte se kousek výš podél plotu, kde byste na ně již měli narazit. (na mapě č. 6).

A pak se už vydejte podél silnice zpět k nádraží. Cestou narazíte na hřiště, jehož hlavním symbolem a lákadlem je "prolézací letadlo". Odtud je to pak k vlaku již jen pár metrů. (na mapě č.7).