Přírodovědné muzeum aneb co dělat nejen když prší

12.07.2020
  • Cíl: Naturhistorisches Museum Wien (Muzeum historie přírody/Přírodovědné muzeum) 
  • Doprava: od Haus des Meeres pěšky, asi 10 minut chůze na Maria-Theresien-Platz nebo zastávka metra fialové linky U2, zastávka: Museumsquartier

Toto neuvěřitelné muzeum najdete na náměstí Marie Terezie. Poznáte to podle velké sochy Marie Terezie uprostřed a před samotnou budovou muzea je malý slon. 

Po naší zkušenosti radíme, vyhraďte si na návštěvu opravdu hodně času. My jsme tu byli neuvěřitelných 5 hodin (včetně krátkého posezení na kafe a zmrzku) a to jsme se nezastavovali úplně u všeho důkladně. To by totiž byla návštěva na celý den. :-) A na to jsme po předchozí návštěvě Haus Des Meeres neměli už čas. 

Toto místo je prostě jedním slovem WOW. Ve 2 patrech a 39 halách najdete světoznámé a jedinečné předměty, jako je 29 500 let stará Venuše, Stellerova mořská kráva, která vyhynula před více než 200 lety a obrovské kostry dinosaurů. Mezi další zajímavosti patří největší a nejstarší veřejná sbírka meteoritů na světě, včetně meteoritu "Tissint" z Marsu, antropologická výstava o původu a vývoji lidí a nová prehistorická výstava. Uvnitř najdete i malé digitální planetárium (vstupenky se pro zájemce o projekci kupují již při vstupu do muzea). U něj si děti můžou zkusit řídit sondu na měsíci.

Vůbec ani nedokážu odhadnout kolik tisícovek exemplářů tam je k vidění. 

Celé první patro je věnováno v podstatě vývoji planety od minerálů a kamenů všemožných barev a tvarů, meteoritů, fosílií, dinosaurů, mamutů a obecně doby ledové až po antropologii a nevím co ještě. Samozřejmě největším lákadlem pro děti je sekce věnovaná dinosaurům. Kromě koster dinosaurů tam najdete i pohyblivý model Allosauruse, který je bezesporu pro děti hitem. 

Druhé patro je také naprosto úchvatné. Ve dvou sekcích tu najdete zvířata z celého světa. A to nespočet druhů od každého. Od mikroorganismů a různých šneků a korálů, až po tisíce druhů hmyzu, pavouků, motýlů, ryb, ptáků, savců, plazů a obojživelníků. Nechybí snad žádné zvíře světa. 

A cena? Naprosto skvělá za to všechno. Děti a mládež do 19 let neplatí, od  19-27 let se platí 7 € a dospělí jen 12 €. :-)