Kuřim u Brna - Naučná stezka Kuřimskou horou 

07.12.2020
  • Vzdálenost od Brna: 15 min

Minulý týden se v Kuřimi resp. v lesích nad Kuřimí dokončila nová naučná stezka. Jak určitě víte, do Kuřimi se z Brna pohodlně dostanete vlakem linky S3, případně z Kr.Pole linkou 71. Pokud vyrazíte busem, vystupte na zastávce Sokolovna. Tady taky případně můžete zaparkovat, vyrazíte-li autem. Z vlakového nádraží je to pak jen pár minut chůze navíc. 

  • Trasa: stezka samotná - okruh necelé 2km, s cestou od vlak. nádraží tam a zpět plus 1,5 km cca 
  • Náročnost: mírná až střední
  • Kočárek: terénní ANO (za sucha hlavně), pokud vyrazíte s kočárkem v závěru využijte tuto trasu ZDE.
  • S sebou: Tužku a papíry, chytrý phone s daty

Stezka vede Kuřimskou horou a výchozím bodem je Studánka sv. Jana. Říká se tomu tady u Jánečka. V lese je nyní místy docela dost bláto, takže doporučuju určitě vyrazit v holínkách a kočárek raději nechat doma, ačkoli je celá cesta s kočárkem sjízdná. Před cestou si ještě stáhněte aplikaci Lesní svět. Bude se vám hodit:-) 

Jelikož tvůrcem stezky jsou Lesy města Brna, stezkou děti opět provází mravenec Lesík. Na okruhu najdete 10 naučných tabulí s interaktivními prvky a 15 ptačích pozorovatelen s kukátkem. Na každé pozorovatelně najdete i tzv. frotáž ptactva  - tzn. vezměte si s sebou papíry a tužku, děti si můžou jednotlivé ptáčky na papír "vytlačit". 

Pomocí apky Lesní svět si na pozorovatelnách i interaktivních tabulích naskenujete jednotlivé QR kódy a celou cestu vás tak budou doprovázet nádherné zvuky ptáků a dalších lesních zvířat.  

Stezka je opravdu moc pěkná. Jedna z nejhezčích, na kterých jsme byli. Dozvíte se opravdu velké množství informací nejen o lesních zvířatech a ptácích. A ačkoli je v podstatě docela krátká, doporučuju si na ni vyhradit opravdu hodně času, abyste si ji užili se vším všudy a abyste si mohli v klidu vše přečíst a vyzkoušet. Naše děcka byly fakt nadšený. Každý QR kód si poctivě poslechly a fakt je to hodně celé bavilo.  

Cesta je víceméně celá po rovině, pouze jeden úsek je docela do kopce, ale jedná se asi jen o 200 - 300 m. Takže to určitě zvládnou i menší výletníci. Po cestě také narazíte na lavičky i zastřešené posezení, takže prostor pro odpočinek tu určitě také je. 

PS: Pokud na stezku díky nám vyrazíte, dejte vědět, jak se vám líbilo :-)