Vranovice - Naučná stezka vrány Krákorky 

16.10.2020
  • Vzdálenost od Brna: 30 min

Ve Vranovicích za Brnem najdete naučnou stezku, kterou děti provádí kreslená vrána jménem Krákorka. Co je na tomto výletu super je to, že se sem velmi pohodlně dostanete vlakem linky S3, tedy od Tišnova, přes Kuřim a Brno přímo až do Vranovic, bez přestupu. První zastavení stezky totiž najdete hned před nádražní budovou. Dostanete se sem samozřejmě i autem, které můžete nechat u nádraží. 

  • Trasa: 5,5 km 
  • Náročnost: mírná/střední
  • Kočárek: z velké části ano, někde může být cesta trochu užší 

Zastavení č. 2, místní TIC a vinárnu :-), jsme si záměrně nechali až na úplný závěr. Vrátím se k tomu později. 

Od nádraží jsme šli tedy rovnou k železničnímu přejezdu, kde najdete zastavení č.3 a malý dřevěný vláček, dále pak městem ke hřbitovu, kde najdete zastavení č. 4 a odtud podél vinic do lokality Hájek (zastavení č. 5, 6 a 7 až k poslednímu zastavení v parku Hlinek. V tom Hájku se přiznám jsme se nějak zamotali a trochu bloudili, na mapách nám ta trasa furt nějak unikala a pořád nás to vedlo někam, kde nevedla žádná cesta. Nakonec jsme se ale z lesa nějak vymotali a zdárně poslední zastavení č. 8 našli. Všechna zastavení jsou doplněna nějakými hracími prvky a lavičkami z akátového dřeva. 

U zastavení č. 8, které se věnuje třídění odpadu najdete menší venkovní posilovnu a hned pod ním hřiště s houpačkou a prolézačkami. Je tu i velká šachovnice, šachy ale byly uzamčené ve venkovním domečku. 

Odsud už naše kroky směřovaly zpět k nádraží, ale ještě před odjezdem domů jsme zavítali do již zmíněné vinárničky. Je to opravdu velmi příjemné místo. Malinkatá vinárnička s minicukrárnou, jen pár kroků od nádraží. Zahřát se tu můžete alko i nealko svařákem, pečeným čajem, dát si burčák, či vínko. Nechybí ani domácí sýry nebo třeba škvarkové tyčinky či dortíky a domácí limča pro děti. Zaujala mě i "prodejní skříňka" kde měli naprosto suprový kecky, alá tradiční kroj. Krása :-)