NS K pramenům Svitavy - Svitavy

08.06.2021
  • Trasa: 5 km okruh (lze i kousek zkrátit)
  • Náročnost: mírná
  • Kočárek: ANO

Jak jsem vám psala, výlet do Svitav měl u nás všech takový úspěch, že jsme se tam vydali znovu i v neděli. Cílem měla být opět koupačka v rybníku Rosnička, děti si také chtěly znovu vyzkoušet některá stanoviště Sváťovy stezky (které byly po cestě) a hlavně jsme si chtěli projít NS K pramenům Svitavy. 

Neprošli jsme ji úplně celou, kousek u druhého rybníka nám chyběl, ale to si dáme příště, až sem pojedeme na kolech. :-) 

Auto jsme nechali na parkovišti u pláže. 

Když se podíváte do map, tak zjistíte, že stezek je tu několik. Jednak stezka naučná, fitness stezka i cyklostezka, která je zároveň trasou pro vozíčkáře. Pokud tedy znáte kohokoli, kdo má dítě, či je sám na vozíčku, určitě jim tento tip na trasu nasdílejte. (svitavský okruh pro vozíčkáře je středně náročný a je označen jako červený. Délka okruhu se dá ruzně kombinovat, nejdelší varianta může mít až 12 km. 

Hned na začátku trasy narazíte na venkovní posilovnu. Dále se napojíte na zmíněné stezky. Fitness stezka částečně kopíruje trasu té naučné a obsahuje stanovišťě s jednoduchými cvičebními prvky. Je zaměřena na rodinné cvičení zábavnou formou, podporuje i dovednostní cviky v přeskocích, chůzi po kladině atd. Cyklostezka, kam se brzy určitě vypravíme, je vedena výhradně lesem, je téměř 12 km dlouhá, ale jde ji zkrátit na 7 nebo 2,6 km.

Co se týče naučné stezky, cesta vede lesem a trasa není nijak náročná. Na děti tu čeká spousta interaktivních prvků jako je xylofon, lesní telefon, otočná skládačka, houbičky a další. Kromě toho narazíte i na Zatopený písník, kde najdete lávky přes ostrůvek. Nezapomeňte si udělat odbočku i k Památníku včelích matek, což je místo původní oplozovací stanice včelích matek. Dozvíte se tu spoustu věcí ze včelího světa. 

Svitavy nás opravdu nadchly. Určitě je to místo, kam se budeme rádi vracet a třeba objevíme i další tipy na výlet :-)