NS na Haldě - Zbýšov u Rosic⭕

01.01.2022

Silvestrovskou procházku jsme se rozhodli strávit ve Zbýšově u Rosic, kde byla nedávno vybudována nová naučná stezka pro děti, kterou najdete v lokalitě Halda. Za stezkou stojí Mikroregion Kahan a Lesní svět, který interaktivní tabule vyrábí. 

👉👉 Stezka zatím není nijak zakreslená v mapě, ani přímo na místě žádná mapa zatím není, ale brzy by měla být dodělána. Mapu, kudy se vydat, jsem se vám tedy pokusila sama dokreslit. 

  • Vzdálenost od Brna: cca 30 minut
  • Trasa: cca 2,5 - 3 km tam i zpět celkem 
  • Náročnost: mírná/střední
  • Kočárek: spíše NE, ale pokud vám nevadí, že si máknete do kopce, tak to dáte :-)
1.tabule
1.tabule

Auto jsme nechali na konci ulice Havířská a odtud je to k Haldě jen pár metrů. Případně můžete parkovat nedaleko na parkovišti u autobusové zastávky Poustka. Zpočátku běžte rovnou za nosem a jakmile uvidíte stoupání do kopce, tak se tudy vydejte. Po cestě potkáte několik krásných interaktivních stanovišť, plus ještě starší tabule o fauně a floře na Haldě. 

Jakmile dojdete k tabuli Hlasy lesa, pokračujte stále rovně nahoru, až na vyhlídku. U této tabule se vám bude hodit mobil a aplikace Lesní svět, pomocí které si můžete pouštět zvuky jednotlivých zvířat.  Jakmile dojdete na vrchol Haldy, tady najdete ještě dalších pár stanovišť a takovým obloučkem sejdete dolů zpět k tabuli Hlasy lesa. Na vrcholku se také dají opéct špekáčky. 👉 Jakmile se vrátíte k Hlasům lesa, vydejte se vpravo dolů z kopce. Po pár metrech narazíte na tabuli Dendrofon a dále i na další stanoviště. Pak už jen sejdete z kopce dolů a můžete se vracet zpět k autu. 

Přibližná trasa stezky
Přibližná trasa stezky

Kromě interaktivních stanovišť se můžete kochat krásnými výhledy. Nám svítilo sluníčko a měli jsme tak opravdu krásný výhled. Navíc stanoviště jsou docela blízko u sebe, což je taky moc fajn. Stezku určitě hodnotíme jako velmi vydařenou a je jen a jen dobře, že takovéto stezky pro děti přibývají na více místech. 

👉 TIP NA ZÁVĚR: Výlet můžete doplnit jednak o místo, kde se můžete ve Zbýšově najíst, a tím místem je restaurace Hornický dům a jednak ještě o jednu kraťučkou zastávku a tou je Stezka bosých permoníků, kterou najdete jen pár kroků nad zmiňovanou restaurací. Restaurace má i docela velkou zahrádku a točenou zmrzku. Stezka bosých permoníků je v podstatě 30m dlouhý bosý chodník s různými trpaslíky. :-)