Lipnice nad Sázavou - Památník odposlechu 

17.08.2020
  • Vzdálenost od Brna: 1,20 hod 

Že i stěny mají uši, se s dětmi můžete přesvědčit v Lipnici nad Sázavou. Tam totiž začalo naše další "dobrodružství".   

  • Naše trasa: okruh 5 km (viz. mapka)
  • Náročnost: nízká/střední
  • Kočárek: NE

Auto jsme nechali na okraji Lipnice, kousek od místní léčebny a vydali jsme se do lesa, né na houby, ale hledat Ústa pravdy, Bretschneiderovo ucho a Zlatý oči. 

Cesta je dobře značená, jak od hradu, tak z jiných míst Lipnice. Asi po 200 m jsme narazili na občerstvení Panská Vobora a rozcestník k jednotlivým památníkům odposlechu. Odtud je to k ústům 500 m, k uchu taktéž 500 m, ke Zlatým očím pak asi 1,5 km. Cesta je velmi příjemná, vede lesem a není to nic náročného, nicméně s kočárkem nesjízdné, případně hodně náročné.  

Nejdříve jsme si vyšlápli na Ústa pravdy, ke kterým vás dovede červená trasa. Tato pravdomluvná ústa se nacházejí v lomu s označením "Dvojka". Česká Ústa pravdy jsou inspirována slavnými Ústy pravdy z Říma, o kterých se tvrdí, že se jedná o pradávný detektor lži. Ruka někoho, kdo pronesl lež, byla ukousnuta. :-) K ústům samotným bych děti rozhodně nepouštěla. Aby se k nim člověk dostal a nespadl do vody, je potřeba k nim slézt a držet se řetězu. 

Pak je potřeba vrátit se zpět na rozcestí a odtud se po modré dostanete k Uchu a po žluté ke Zlatým očím. Ucho najdete u lomu, v mapách označených jako "Jednička". Je tu lavička, kde si můžete odpočinout a ohniště. K uchu se dá bez větších problémů dostat i s dětmi, a tak mu můžou pošeptat svoje nejtajnější přání. Naše děti to pojaly jako slovní mega seznam Ježíškovi :-).

Na cestě ke Zlatým očím jsme u rybníků narazili na sochy, upatlané z jílu. Ty se tak staly malým zpestřením cesty. Samotné oči se nachází opět u lomu s ohništěm. Dostat se až přímo k nim sice nejde, ale za to je tu sestup do vody, a tak se tu můžete trochu osvěžit. Ti odvážnější a otužilí se mohou i vykoupat.

Odtud se buďto můžete vrátit stejnou cestou zpět, nebo jako my, pokračovat po zelené TZ ke hradu. Odsud cesta převážnou dobu vede po loukách, s krásným výhledem na hrad. Jen malá část cesty vede do kopce, podél silnice.

O naší návštěvě hradu Lipnice nad Sázavou se pak dočtete v našem dalším článku.