Prinzenberg NATRUN_Jufenalm

29.08.2022
  • Trasa: celá trasa pěšky celkem cca 6 km 
  • Náročnost: střední
  • Kočárek: naše trasa, tak jak je v mapce není pro kočárek. Je potřeba trasu upravit (popsáno v článku)
Hřiště u chaty Grammlergut
Hřiště u chaty Grammlergut
Forestslide park
Forestslide park

V nádherném rakouském středisku Maria Alm najdete lanovku Natrunbahn. Ta nás po 4 minutách vyvezla nahoru a tady nás čekal výlet s velkým V, který jsme si všichni maximálně užili a v dalším řádcích se dočtete proč, a co vše vás na trase na hoře Natrun čeká. :-)

Hned u horní stanice lanovky je hřiště pro děti a malá ohrada s ovečkami. Odsud jsou pak dále značené dvě trasy. Jedna pro kočárky a jedna bez.  

My si udělali takový velký okruh. Mapu najdete na konci článku. Tato trasa, tak jak je značená v naší mapce s kočárkem celá nelze. !! Od Prinzensee dolů k Jufenalm je trasa pro kočárek naprosto nesjízdná. Pokud budete mít kočárek a budete chtít navštívit všechna níže uvedená místa, musíte k Prinzensee (máknete si, je to do kopce), pak zpět k lanovce a odsud už pak opačným směrem, než jsme šli my (na naší mapce body 4 a 3). 

  • Naše trasa: 
  • Zastávka č. 1 - Prinzensee s molem 
  • Zastávka č. 2 - Jufenalm s lesní zvěří
  • Zastávka č. 3 - parádní hřiště u chaty Grammlergut
  • Zastávka č. 4 - zpět horní stanice lanovky a pak dál pěšky dolů na zastávku č. 5  Forestslidepark a dolní stanice lanovky 
Hřiště u horní stanice lanovky
Hřiště u horní stanice lanovky
Horní stanice lanovky
Horní stanice lanovky

👉 Od horní stanice lanovky jsme se tedy vydali nahoru do kopce, k malému jezeru Prinzensee, které se nachází na samotném vrcholu hory Natrun. Cesta vede kousek buďto lesem, nebo můžete jít celou dobu lesem po asfaltce, nicméně obě cesty jsou do prudšího kopce a tak je výstup k Prinzensee trochu náročnější. Cestou minete velký lanový park pro děti i dospělé. 

Na jezeře je vytvořená taková platforma/molo a okolo jezera jsou všude lehátka a vyhlídky na protější hory. 

Prinzensee
Prinzensee
Prinzensee
Prinzensee
Prinzensee
Prinzensee
Prinzensee
Prinzensee

Odsud jsme se tedy vydali dál, k chatě Jufenalm. Cesta je celá z kopce až k chatě samotné. Po pár metrech se od jezera vstoupí do lese, kde jsou úzké cestičky, kameny, kořeny, prudší cesta dolů, tudíž je cesta pro kočárek opravdu nevhodná. Jakmile jsme dorazili k chatě Jufenalm, tak jsem si hned řekla, že až budu velká holka :-), tak tady chci být jednou ubytovaná - aspoň na 2 dny :-). 

Chata Jufenalm je totiž luxusní horská chata. Okolí je nádherně upraveno, mají tam venkovní bazény, vířivky a tak nějak celá chata i okolí působí docela luxusně. Když chatu obejdete, narazíte tu na skvělé hřiště pro děti se zapuštěnou trampolínou, tobogánovou skluzavkou, houpačkami a dalšími prvky. Kromě toho tu mají několik ohrad se zvířátky. V jedné byli kozy, v druhé oslíci, lamy, poníci a v té hlavní tu pak mají spoustu jelenů a muflonů. Tato zastávka vám určitě zabere docela dost času. 

Jufenalm
Jufenalm
Jufenalm
Jufenalm

Od chaty jsme se pak museli vrátit kousek zpátky, a tedy do kopce, nicméně jsem nešli zpět až k Prinzensee (to by byl docela masakr), ale na rozcestí jsme se vydali k vyhlášenému hřišti u horské chaty Grammlergut. Od rozcestí je cesta velmi příjemná. Do kopce se lesem jde jen pár metrů a pak už vás čeká v podstatě rovinka. 

Hřiště Grammlergut je naprosto boží. Dominantou hřiště je hradní věž s tobogánovou skluzavkou nebo lanový průchod mezi hradními věžemi.  Je toho tu ale mnohem víc. Za 2 € dětem také můžete koupit velkou kuličku, kterou využijete na 2 kuličkové dráhy, které tu jsou. Tato zastávka je opět na dlouho :-). Je tu ale horská chata, kde se můžete občerstvit, stejně tak i u předchozí chaty Jufenalm. 

Hřiště Grammlergut
Hřiště Grammlergut
Hřiště Grammlergut
Hřiště Grammlergut

Jakmile se děcka dostatečně vyblbly, pokračovali jsme dále zpět k horní stanici lanovky. Po cestě nás čekalo ještě jedno malé překvapení a tím byl takový menší lesní lanový park pro děti, který si ty naše potřebovaly prolézt minimálně 2x. 

Od horní stanice lanovky si můžete vybrat (pokud tedy nemáte kočár). Buďto pojedete dolů zpátky lanovkou, což by ale ovšem byla opravdu škoda :-), nebo vyrazíte dolů směr Forestslidepark (Waldrutschenpark). (pouze bez kočárku, s kočárkem samozřejmě nelze vůbec). 

👉 Forestslidepark je velké dobrodrůžo a trochu i adrenalin pro všechny, rozhodně né jenom pro děti. Vyřádí se tu určitě i rodiče :-). 

Cesta spočívá v tom, že se k dolní stanici lanovky dostanete částečně přes dlouhé tobogánové skluzavky a jednu klasickou, ale mega skluzavku. :-) Po cestě narazíte na 4 tobogány a 1 skluzavku. Hned ten první je nejdelší, má 55 metrů. 

Mezi jednotlivými tobogány se částečně popochází pěšky. Jakmile za sebou budete mít tobogány, budete pokračovat dále dolů lesem až narazíte na velkou skluzavku. Ta je poslední zastávkou Forestslideparku.  

Odsud se pak jde dále už jen pěšky. Cesta k dolní stanici lanovky může mít tak cca 1km. Jak vylezete z lesa, minete chatu Postalm a pak už jdete po pravé straně takovou prašnou cestou až k lanovce.