Přírodovědné muzeum Budapešť aneb co vás tu rozhodně překvapí a proč se sem těšit?  

15.06.2023

Další naší zastávkou a schovkou před deštěm bylo Přírodovědné muzeum (Hungarian Natural History muzeum)

Jaké bylo naše překvapení, když jsme zjistili, že toto muzeum vypadá, jakoby ho snad udělali na míru dětem a ještě za vstupné doslova symbolické.

Děti do 6 let včetně neplatí, a za vstupné 2+1 jsme podle webu měli dát pouhých 5500 HUF (asi 350 Kč). Pán nám ale naúčtoval jen 3900 HUF, což je asi 240 Kč, tak nevím, jestli se přepočítal, nebo jak to počítal, každopádně tak či tak, to vstupné je opravdu "za pusu".

Muzeum najdete nedaleko stanice modré linky metra M3 - Semmelweis Klinikák. Odsud to nebylo ani 10 minut pěšky. Fajn taky byl fakt, že bylo otevřeno už od 9 hodin, protože většinou se všude jinde otvírá až v 10. To určitě oceníte, pokud máte děti ranní ptáčata. 

Muzeum se skládá ze 4 pater a z venkovní zahrady, která potěší milovníky dinosaurů, protože tu pár exemplářů nadjete :-).

Hned v prvním patře se nachází doslova babyfriendly místnost. Najdete tu pár exemplářů vycpaných zvířat, kde si děcka můžou pouštět zvuky, která zvířata vydávají.

Dále je tu několik dalších interaktivních vzdělávacích prvků, skluzavka a hlavně velké "hnízdo" plné pěnových velkých kostek, do kterých skákat je doslova NAŘÍZENO ! :-). Asi netřeba říkat, kolik času jsme tu strávili :-). Venku nám pršelo, tak nám to bylo jedno.

Ani další patra nebyla vůbec špatná, ba naopak. Je tu opravdu hodně exponátů a to nejen savců, ale i brouků, motýlů, drahé kameny atd atd. Mají to tu moc pěkně udělané. V druhém patře je i speciální místnost, kde si děcka můžou spoustu věcí osahat, očuchat, vyzkoušet. Nezapomeňte si tu odbočit a zajít si na zahradu s modely dinosaurů v životní velikosti :-) 

Třetí patro je pak věnováno dinosaurům a druhohorám obecně a poslední patro je pecka!!! Tady se mi strašně líbil nápad s Noemovou archou - rozplývala jsem se tu jak malé děcko. Nad hlavou je velký žralok či pravěká ryba, dále uvidíte mamuta nebo chlupatého pravěkého jednorožce, obřího pavouka a spoustu dalšího. I tady také najdete pár interaktivních prvků.

Za mě má toto muzeum za přístup k rodinám s dětmi obrovský palec nahoru.

PS: V prvním patře najdete nějaké základní občerstvení, jako jsou např. donuty, bagety....ale dobrou kávu tu nečekejte :-). Na kávu jsme náročnější, a tady nám tedy vůbec nechutnala.