Rudice - Rudické propadání a Písečný lom ⭕

06.04.2018
  • Vzdálenost od Brna: 40 min

Tento výlet začínáme obědem v obci Rudice, kde se nachází Muzeum Větrný mlýn, tzv. Rudické propadání a NS Rudické doly.  

  • Trasa: celkem 7 km
  • Náročnost: mírná/střední
  • Kočárek: k propadání NE, na stezku ANO 
  • S sebou: čelovky, propisku

Asi 50m od hospody se nachází docela dobře vybavené, oplocené hřiště, takže je zde i prostor pro děti si zablbnout. K větrnému mlýnu je to od hospody asi 300m. Uvnitř mlýna najdete TIC a muzeum (ověřte si ale otevírací dobu dopředu).

Od mlýna se, cestou dolů z kopce, vydáváme na přírodní památku, tzv. Rudické propadání (s kočárkem zcela nepřístupné).

Přírodní památka je to proto, že je to místo, kde se potok propadá do 90m hlubokého a přes 12 km dlouhého jeskynního systému, druhého nejdelšího v ČR. Podívat se ale můžete jen okolo. Dovnitř se dá dostat jen v rámci speleokurzů, kde vyfasujete jeskyňářský overal včetně holin až pod zadek a helmu s čelovkou. Okolní příroda, skály a jeskyně jsou ale nádherné a s čelovkami se tu děti rozhodně nudit nebudou. 

Až to tam vše důkladně probádáte, vraťte se zpět k mlýnu, odkud začíná NS Rudické doly. Pokud budete mít štěstí a mlýn bude zrovna otevřen, můžete si říct o mapu, jejíž součástí je plnění úkolů a luštění tajenky. Po vyluštění kódu si děti na konci cesty u mlýna mohou vyzvednout odměnu.

Trasa stezky je dlouhá 5km, a vede víceméně po rovině, primárně lesem, kolem jezírek, studánky a nádherného pískového lomu, kde se dá strávit spousta času. S kočárkem je trasa sjízdná bez větších problémů.