S dětmi na hrad Buda a na Rybářskou Baštu

16.06.2023
Pozemní lanovka na Buda castle
Pozemní lanovka na Buda castle

Když jste v Budapešti, nemůžete vynechat ani trochu té historie a místní památky, a to ani, když jste tu s dětmi. I my se vydali za památkami a naše první kroky směrovaly do části Buda na hrad Buda (Buda Castle) a na Rybářskou baštu.

Na stanici metra Déak Ferenc Tér (spíše po pravé straně, směr ruské kolo) stojí autobus č.16, který nás vyvezl až nahoru nad hrad.

Původní plán byl vystoupit na zastávce Clark Ádam tér, která je pod hradem a odkud startuje pozemní lanovka na hrad. Lístek nahoru i dolů by nás stál 10 000 HUF (cca 650 Kč).

Bohužel se nedá koupit pouze jednosměrný lístek. Pokud jednu jízdu nevyužijete, můžete si lístek schovat a na jednu jízdu ho pak využít v rámci 1 roku od zakoupení.

No a autobus č.16 jede právě až nahoru :-), takže ačkoli původní plán byl se svézt lanovkou a dopřát dětem zážitek, nakonec jsme se rozhodli ušetřit a nechali jsme se v rámci MHD lístku vyvést až nahoru.  :-)

Autobus staví někde mezi hradem a Matyášovým chrámem/Rybářskou baštou. 

Další možností, jak se dostat nahoru je samozřejmě si to vyšlápnout pěšky, to ale nebudu kecat, se nám prostě fakt nechtělo. :-).

Nejdřív jsme se tedy vydali k hradu. Tam jsme si to celé prošli, pokochali se výhledem na část Pešť s Parlamentem a pak se vydali směrem k Rybářské baště. Z Bašty jsme potom pěšky pomalu sešli k nábřeží, kde jsme se opět pokochali výhledem na Parlament a pak se vydali k naší další zastávce.........a o tom zase v dalším článku :-)