Javorek/Jimramov - S dětmi na skálu Prosíčka ⭕

27.10.2020
  • Vzdálenost od Brna: 1,20 hod 

Slunečný víkend nás s dětmi vylákal do přírody a tak jsme se vypravili "zdolat" další vrchol Žďárských vrchů. Tentokrát se naším cílem stala skála Prosíčka. (za sebou již máme Devět skal, Milovské perničky i Čtyři palice - i tyto výlety najdete u nás na webu). 

  • Trasa: 4,5 km tam i zpět
  • Náročnost: střední
  • Kočárek: NE 

Prosíčku najdete u Jimramova na Vysočině, od Brna je to něco málo přes hodinku cesty. Na samotnou skálu se můžete vypravit od obce Javorek nebo ze zmíněného Jimramova. Při pohledu na mapu jsem si říkala, že skála asi bude pojmenovaná podle cesty od Jimravova, protože to zavánělo velkým,dlouhým kopcem, kdy člověk jen prosí, aby už byl nahoře :-) :-) :-) 

A tak jsme si raději vybrali cestu od obce Javorek. Auto jsme nechali zaparkované u nějakého statku, nad obcí (viz.mapa) a odtud se hned napojili na modrou TZ, cestu vedoucí k našemu cíli. 

Cesta vede zpočátku mezi poli a loukami, do lesa se vstupuje až později. Aktuálně je tam trochu bahno, takže jsme občas museli děti pár metrů poponést, ale nebylo to nic, co by se nedalo v pohodě zvládnout. 

Cesta není nijak extra náročná, je to sice trochu do kopce, ale opravdu nic hrozného, takže to zvládnou i menší děti. V lese se jde hodně mezi kameny a přes kořeny, proto cesta není úplně vhodná pro kočárek, nicméně potkali jsme pár rodin, které kočárky prostě pak nechali na kraji lesa a ke skále pak dítko donesli v nosítku nebo na zádech. 

V cíli pak najdete dvě skály. Na jednu můžete vyšplhat v pohodě sami, děcka tady zase skákaly jak kamzíci a na druhou, se samotnou krásnou vyhlídkou, luxusními výhledy a s dřevěným křížem, vám pak pomůžou se vyškrábat ocelová lana. Pro děcka to samozřejmě bylo velké dobrodružství a moc se jim tam líbilo. U kříže najdete i schránku s deníčkem a s razítkem, takže kdo sbíráte razítka, tak turistický deník určitě s sebou! Vizitku si pak můžete objednat na webu. 

Výhled z Prosíčky byl za slunečného dne opravdu krásný, nádherný. Podzimní Vysočina je prostě pecka! 

A pokud máte děti starší, které toho už ujdou víc, můžete sejít dolů do Javorku a nedaleko si ještě můžete vyšlápnout na tajemnou zříceninu loupežnického hradu Štarkov. Tam je to úplně super a Štarkov řadím mezi TOP 3 našich výletů z Vysočiny. Článek samozřejmě najdete také u nás na webu, v rámci okr. Žďár nad Sázavou.