SVÁŤOVA ZÁŽITKOVÁ TRASA - Svitavy

07.06.2021

V sobotu jsme se vydali do Svitav a zjistili jsme, že Svitavy jsou tak neskutečně babyfriendly, co se úžasných procházek lesem týče a vůbec zázemí pro rodiny s dětmi, že jsme se tam pro velký úspěch museli zase v neděli vrátit, a i tak jsme to všechno nestihli. Vše, co Svitavy nabízí se totiž opravdu nedá v 1 den stihnout. A tak pro vás mám tolik tipů a informací, že to vydá na 3 články :-) a rozhodně je na co se těšit. :-)

  • Trasa: cca 3 km
  • Náročnost: mírná 
  • Kočárek: celá trasa ANO

Hlavním sobotním cílem bylo otevření nové zážitkové trasy pro děti, kterou provádí skřítek Sváťa. Na trase děti plní různé úkoly, a to s pomocí velké dřevěné kuličky. Ta se po splnění úkolu vždy vrátí a můžete ji tak použít na dalším stanovišti. Celý příběh je zasazen do pohádkové procházky, kdy se děti, společně se skřítkem Sváťou, vydávají vysvobodit zakletou Labutí princeznu.

Tuto novou zážitkovou cestu najdete v areálu Brand okolo rybníku Rosnička a na děti tu čeká osm zcela nových herních prvků -  Rybkolov, Hopsemínko, Rovnovážka, Žabí cirkus, Okapka, Pylnice, Mravenčení a Hadidráha. Sváťova cesta nemá žádný konkrétní začátek, ani konec, můžete začít, kde se vám zachce. Trasa vede kolem rybníka a druhá část lesem. Není to nic dočasného, bude to tu zpříjemňovat dětem procházku napořád.

Jak na to, aneb bez kuličky to nepůjde: 

Kuličku si můžete zakoupit v informačním centru na náměstí Míru 48 (Otevírací doba ZDE) nebo i okolo rybníku (v chatě Rosnička i v občerstvení Plechárna u pláže). Na těchto dvou místech bývá o víkendu ale tuším otevřeno až kolem 13 - 14 hod. Kulička stojí 40,- a má různé motivy. 

Další výbavou každého skřítka je mapa s hrací kartou s tužkou či voskovkou/pastelkou na obkreslení plastických reliéfů z herních prvků (ty vždy najdete někde u popisku každého prvku). Pokud do své karty získáte všechny kresby, můžete si v informačním centru na náměstí Míru 48 vybrat malý dáreček - Sváťův magnet

Hrací karta k vytištění ZDE, nebo vám ji vydají i v IC. 

Kromě toho, že si tady děcka užijou tuto super trasu, tak na každé straně rybníka jsou již zmíněná občerstvení, a to chata Rosnička a Plechárna. 

U chaty Rosnička je takové přírodně laděné hřiště s dřevěnými sochami žabek a u Plechárny pak Rákosníčkovo hřiště. Navíc je tu písečná pláž i tráva, takže se tu dá naprosto skvěle vykoupat. Jsou tu i sprchy, všudypřítomný písek tedy můžete v pohodě spláchnout. 

Za nás prostě pecka, super, úžasný. Svitavám a areálu Brand dáváme velkou 1*. :-) 

PS: V sobotu jsme toho stihli více, ale o tom zase v dalším článku.