Tišnov - Štěpánovice - Prudká

05.06.2021
  • Trasa: tam a zpět celkem 22 km, úsek Tišnov - Štěpánovice tam a zpět 8 km, úsek Štěpánovice - Prudká a zpět 14 km, případně jen úsek Borač - Prudká tam a zpět 6 km 
  • Náročnost: obecně mírná, nejnepříjemnější úsek je ze Šťěpánovic na Borač (není to do kopce, ale cesta chvílemi vede opravdu úzkou cestičkou - pro některé děti to může být náročnější na udržení rovnováhy)
  • S kočárkem: viz. výše, ze Štěpánovic na Borač je občas hodně úzká cestička, s kočárkem to může být trochu otrava
Cesta z Předklášteří směr Štěpánovice
Cesta z Předklášteří směr Štěpánovice
Most nedaleko Prudké
Most nedaleko Prudké

Tento cyklovýlet jsme nejeli na jeden zátah, ale nechce se mi to rozepisovat do dvou výletů, tak to dávám dohromady. :-) Na tomto výletu je super to, že je to celé po délce trati, takže si můžete vybrat a dojet do startovního místa vlakem. 

První část a to z Tišnova do Štěpánovic jsem jeli jako plán B po našem nevydařeném cyklovýletu z Veverské Bítýšky na Šmelcovnu. Kdo nás sleduje poctivě :-), tak jsem psala, že to není rozhodně trasa pro malé děti a po 4 km jsme se tenkrát museli vrátit a vyrazili jsme právě do Tišnova. 

Auto v Tišnově vždy necháváme na parkovišti za fotbalovým stadiónem (viz. mapa) a odsud se podél řeky a podél kolejí pohodově dostanete do Štěpánovic, samozřejmě se zastávkou v Předklášteří na zmrzlinu. :-) Tato trasa je úplně na pohodu a je naprosto vhodná pro malé děti. Z Předklášteří do Štěpánovic vede asfaltová cyklostezka a jen po rovině. Ve Štěpánovicích jsme si udělali zastávku na místním hřišti. Překvapilo mě, že je docela veliké, ale na druhou stranu tam byl dost nepořádek. Všude byly kusy plastu z rozbitých hraček. 

Hřiště Štěpánovice
Hřiště Štěpánovice
Hřiště Štěpánovice
Hřiště Štěpánovice

V druhé části tohoto cyklovýletu jsme startovali ze Štěpánovic, kdy jsme auto nechali u nádraží, a cílem bylo Rekreační středisko Prudká, ke kterému mám hodně vzpomínek, především na SŠ. Tak to byla pro mě dost nostalgie :-) 

Cesta ze Štěpánovic do Borače je podle mě "nejhorší". Není nijak náročná, to ne, kopečky tu mají délku max. 10 - 15 metrů, ale chvílemi se podél trati jede opravdu úzkou cestičkou, takže třeba pro menší děti to nemusí být úplně pohodlné a jednoduché, aby se ve vyjetých kolejích dokázaly udržet. Dcera to teda zvládla, ale záleží asi na každém dítku. V Borači jsme si zase udělali zastávku na místním hřišti, které je po cestě. To je moc pěkné, barevné, upravené. Strávili jsme tu nějakou dobu.

Ze Štěpánovic směr Borač
Ze Štěpánovic směr Borač
Ze Štěpánovic směr Borač
Ze Štěpánovic směr Borač

Posledním úsekem je cesta z Borače na Prudkou. Ta je naprosto úžasná. Skoro celou cestu se jede v pohodičce po asfaltce, podél řeky. Krásná příroda, prostě fakt pohoda. Na několika místech se dá v létě i zastavit a osvěžit nohy v řece. V cíli je tedy Rekreační středisko Prudká, kde se můžete občerstvit a odpočinout si. Hned nad střediskem je vlaková zastávka, tak kdyby byl nějaký problém, zpět můžete dojet i vlakem při nejhorším. :-) 

Borač - Prudká
Borač - Prudká
Dřevěný most nedaleko Prudké
Dřevěný most nedaleko Prudké