Trenckova rokle s dětmi⭕

27.09.2021
  • Trasa: tam i zpět celkem 6 km
  • Náročnost: vysoká 
  • Kočárek: v žádném případě
  • Přístupnost: pouze za sucha a jen s odvážnými dětmi zvyklými chodit
  • S sebou: pevné turistické boty, bez těch sem vůbec nechoďte

Výlet do Trenckovy rokle jsem dlouho odkládala, kvůli věku našeho juniora. Teď jsem si ale řekla, že je to šikovnej výletník, pro kterýho není skoro nic překážka a že to zvládne, i když se cesta do Trenckovy rokle s malými dětmi nedoporučuje. Pokud se sem budete chtít vydat, určitě zvažte zdatnost dítěte a jeho nebojácnost. Některé úseky jsou náročnější a přece jen vyžadují špetku odvahy.   

Náš další adrenalinový výlet jsme začali u penzionu Šafránkův mlýn, který se nachází hluboko v údolí, v krásné přírodě, nedaleko Drahonína u Tišnova.  Tady začíná červená TZ, která vás dovede až k vodopádu v Trenckově rokli, případně dále. 

Cesta vede z velké části po rovině, podél řeky Svratky. V létě se můžete někde klidně i přebrodit, ale teď na podzim je voda ledová, takže tam, kde se podél řeky jít nedá, se cesta stáčí nahoru do lesa. Úzká cestička ve svahu vede hodně přes kořeny či jiné překážky. Pokud je někde svah hodně příkrý a hrozí uklouznutí, tak tam je možno si pomoct řetězy, připevněnými ke skále. 

Asi tak ve 3/4 cesty narazíte na kopec, který vede nahoru do lesa. Jakmile se dostanete nahoru, pak vás čeká už víceméně jenom rovina a cesta dolů. Cesta je to ale nelehká. Musíte přelézt spoustu kamenů, klacků až dojdete k finálnímu sejití dolů do rokle, opět pomocí řetězů. Nad roklí narazíte na jedno ohniště, dole pak na další dvě, takže špekáčky klidně s sebou. :-) 

V rokli najdete několik malých vodopádů. Když je hodně vody, tak ten hlavní, který byl cílem naší trasy má mít 4 m. Jeho síla ale samozřejmě závisí na množství vody. Na skálu u vodopádu se dá opět dostat pomocí lana. Tady jsme ukončili naše putování.

Soutěska se dá ještě prozkoumat i dále, ale na to nám už nezbylo sil a tak jsme se stejnou dobrodružnou cestou zase vydali zpět. 

Na Šafránkově mlýně jsme si pak za odměnu dali brzkou večeři. Jídlo bylo moc dobré. Je tu menší hřiště pro děti a u zahrádky dřevěný domeček. Ten je sice prázdný, ale našim dětem to nevadilo, zabavily se i tak. 

Finální sejití dolů
Finální sejití dolů
Cesta není žádnej med
Cesta není žádnej med