Z Holštejna na Baldovec přes Lesní Bar Na mýtince

15.10.2022
  • Trasa: naše trasa celkem 7,5 km (můžete si upravit dle svého) 
  • Kočárek: kromě výstupu na zříceninu hradu nad jeskyní a sestupu dolů k ponoru pod mostem, je celá trasa sjízdná bez problému 
  • Náročnost: mírná

Výlet na Holštejn byl téměř před 3 lety jedním z našich prvních výletů, který šel na náš web. Tenkrát jsme prozkoumali všechny jeskyně v nejbližším okolí, které šly a poté jsme se s dětmi vydali vyblbnout do nedalekého areálu Velká dohoda. Článek připomínám ZDE. 

Ani tentokrát jsme samozřejmě nevynechali jeskyni Hladomorna a zříceninu hradu Holštejn, poté jsme se ale vydali na průzkum nového lesního baru, který spravují místní hasiči a musím říct, že se jim to strašně povedlo a dále jsme pokračovali až do ATC Baldovec. 

Jeskyně Hladomorna
Jeskyně Hladomorna

Od parkoviště v obci se tedy vydáváme na první zastávku, kterou je jeskyně Hladomorna či Lidomorna, která se nachází ve skále pod zříceninou hradu. Určitě doporučuju vzít dětem čelovky či baterky, je to tak pro ně mnohem větší dobrodružství a hlavně jinak neuvidíte na krok. :-) Jeskyně je opravdu rozsáhlá a dá se pořádně prozkoumat. :-)

Poté už nás čekal opravdu kraťoučký výstup na skálu (nic náročného), kde se nachází zřícenina hradu Holštejn. Až to tam děti dostatečně prozkoumají a až se dostatečně pokocháte výhledem, můžete se vrátit zpět do obce stejnou stejnou nebo (BEZ KOČÁRKU) sejít kousek dolů a po červené pokračovat směr Nová Rasovna - ponor. Jedná se o propadání potoka Bílá voda, dolů, do jeskyně Nová Rasovna. Odsud jsme se jen pár kroků vyškrábali k hlavní silnici, k mostu (tato část není zaznačena v mapě, protože tam není ofiko cesta) a podél silnice, která není nijak frekventovaná, jsme se vrátili zpět do obce k parkovišti. Kousíček od parkoviště se nachází workout hřiště.   

Zřícenina hradu Holštejn
Zřícenina hradu Holštejn

Od parkoviště jsme přes obec vydali směr kemp Baldovec. Celou cestu jdete po žluté TZ tak dlouho, dokud nenarazíte na Lesní bar Na mýtince. Celá cesta je po rovině. 

Bar je boží. Strašně se nám líbil nápad ohniště ve stylu pohádky 12 měsíčků. Můžete si tu opéct špekáčky, (je tu nachystané i dřevo), dát si alko i nealko pivo a samozřejmě nechybí ani dobroty pro děti. Uvnitř baru jsou 2 skříně, kde si můžete vybrat něco dobrého ke svačině. Platí se v hotovosti do kasičky, která je vyrobená z bečky od piva a nebo přes QR kód na účet.  

Od baru jsme pak pokračovali dál do kempu Baldovec. TADY POZOR!!! - na mapách vede žlutá TZ jinudy, než nově ve skutečnosti, tak na to myslete. Hned za barem uvidíte nový dřevěný most, ten přejdete a pořád rovně za nosem až do kempu!!. V podstatě se jde po cyklotrase.  

Kemp Baldovec se nachází uprostřed přírody a nabízí docela dost vyžití pro všechny věkové kategorie. Kemp funguje téměř celý rok - (teď bude zavřeno od listopadu do března), ale určitě je to krásné místo na ubytování, jak ve stanu, tak v chatkách. My jsme si sem udělali procházku na kafe a hranolky s kečupem (jak jinak že :-)) a průzkum areálu. 

Jsou tu kurty na tenis, plážový volejbal, lezecké centrum, v létě venkovní bazén, nafukovací skákací bubliny pro děti, kde se ty naše tedy vyblbnuly dostatečně (platí se 100,- na celý den). Uvnitř se nachází moc pěkná restaurace, solná jeskyně a malé wellness centrum s vířivkou a saunami. 

Poté jsme se stejnou cestou vydali zpět k autu.  

Cesta do kempu
Cesta do kempu
ATC Baldovec
ATC Baldovec