Zdětín - Bělecký mlýn

25.04.2021

EDIT 11/2021: Divočáci tam již údajně nejsou, snad zůstal jen býk a restaurace nedělá pro děti hranolky. 

Bělecký Mlýn se nachází asi 10 km od Prostějova, v prostředí údolí řeky Romže. Z Brna jste tu za hodinku a věřím, že si tento výlet užijete celá rodina. 

Bělecký mlýn je Restaurace&Penzion a v dnešní době je o víkendech otevřeno výdejové okénko, kde si můžete dát spoustu dobrot. Toto místo je vyhlášené báječnou kuchyní, domácími vdolky či pravými Honzovými buchtami. Otevřeno bývá od 11 do 17 hodin a určitě si pochutnáte, stejně jako my. Jídlo bylo opravdu výborné :-) 

Hned u restaurace je dětské hřiště, kterému dominuje symbol koně a naproti přes silnici je workout hřiště s posezením. Také tu mají voliéru s andulkami, korelami či křepelkami. Mlýn se nachází u řeky a je tu prostě krásně. :-)

  • Trasa: 5,5 km 
  • Náročnost: střední
  • Kočárek: ANO 

Nedaleko se nachází obora Bělecký mlýn a pozorovatelny zvěře. Vydali jsme se po žluté TZ směr Zámeček. Zpočátku vede cesta do kopce, ale určitě to není nic extra náročného. Jakmile zdoláte první stoupání, pak je už cesta v podstatě pořád po rovině. 

Asi po 1 km dojdete k první oboře s divočáky a je tu taky býk jménem Bohdan :-). Jestli je zahlédnete záleží asi na štěstí. Po cestě tam jsem Bohdana zastihli, jak si dává šlofíka po obědě, cestou zpět se ale už pásl. Na 1 divočáka jsme měli štěstí, přišel nás omrknout až k plotu. Určitě doporučujeme se chovat tiše. 

U Zámečku jsme odbočili vpravo a podél obory s divočáky jsme pokračovali dál po žluté, až k posezení. Odsud se dostanete na 2 pozorovatelny zvěře. První se nachází nahoru do kopce, kousek po silnici, kousek lesem a druhá pak po cestičce, která vede podél plotu obory. U druhé zmíněné jsme měli opět štěstí, protože z lesa vyběhla srna a my ji tak z pozorovatelny mohly tiše sledovat. Z této pozorovatelny máte nádherný výhled na Zámeček, kde se pásly krávy a ovce. 

Stejnou cestou jsme se pak vrátili zpět a ještě jednou se "odměnili" na Běleckém mlýnu. 

PS 1: po cestě je obrovské množství ptačích budek. Zajímalo by mě, kolik jich tam vlastně je, ale počítat je mě napadlo až pozdě. Pokud se tam tedy vydáte a bude se vám chtít je spočítat, napište mi pak číslo, kterého jste se dopočítali :-) 

PS 2: překvapilo mě množství nepořádku v lese a to, že něco mají i divočáci v té oboře. Zajímalo by mě, jak se to k těm divočákům dostalo, to jim tam lidi jako hází odpadky? U posezení bylo tolik poházené bordelu, že se na to ani nedalo dívat, fakt hrůza. A protože od akce Ukliďme Česko s sebou nosím v batohu pořád ještě pytel a rukavice, něco jsem musela uklidit. Prosím, uklízejte po sobě všechen nepořádek, aneb co si do přírody přineseš, to si zase odnes.