Zimní Praděd s dětmi

19.12.2020
  • Vzdálenost od Brna: 2,15 hod

Současná situace nám pokazila plány na víkend na horách, ale nenechali jsme se odradit a vyrazili i tak, byť jen na otočku. Není to samozřejmě ideální, ale slunce celý den, sníh, bobovačka, čistý vzduch a nádherná příroda Jeseníků rozhodně stály za to brzké ranní vstávání! 

  • Trasa: cca 8 km - jedna cesta necelé 4 km (dolů na bobech :-))
  • Náročnost: střední
  • Kočárek: ANO
  • Současná situace: možnost občerstvení z okýnka, včetně WC, jak na Ovčárně, tak na samotném Pradědu 
  • Sníh aktuálně: téměř žádný, nicméně cesta na Praděd je z velké části pod sněhem

Od Brna jsme vyráželi tak, abychom nejpozději kolem půl 10 byli na parkovišti Hvězda mezi Malou Morávkou a Karlovou Studánkou. Parkovné na celý den je 100Kč. Z tohoto místa jezdí linka autobusu č. 885, který vás doveze nahoru na Ovčárnu, která je výchozím bodem pro výšlap na Praděd. Na Ovčárnu se dostanete i autem, pokud je tam na parkovišti místo, ale jelikož je to horská silnice, průjezd stojí 400Kč. 

Autobusy i auta mohou jet nahoru pouze v každou celou hodinu, a zpět dolů pak zase v každou půltou hodinu, tedy pouze vždy jen 10:30,11:30, 12:30 atd. Lístek pro auto se kupuje v domečku u závory, bus pak stojí jedna cesta 22,- pro dospělého, děti do 6 let neplatí. Cesta busem trvá asi 10 minut. 

Z Ovčárny až nahoru vede asfaltová cesta. Aktuálně jsou některé úseky zcela pod sněhem. Někde sluníčko už sníh rozpustilo, nicméně na krajích silnice se sníh stále drží, takže děcka nahoru na střídačku ťapali po svých anebo se vezli na bobech. Dolů to byl pak v podstatě sjezd, takže děti byly nesmírně nadšený. :-) 

Cestou narazíte na několik stolečků, kde můžete třeba posvačit, na samotném Pradědu je pak výdejní okénko. Rozhledna byla samozřejmě zavřená, ale to nám vůbec nevadilo, protože vstupné se nám stejně moc přívětivé nezdálo. Ačkoli nahoru vás vyveze výtah, za dospělého se platí 150,- , děti od 6 let 80,- 

Když jsme se vrátili zpět k autu, zajeli jsme ještě do vedlejší Karlovy Studánky, která je lázeňským městečkem, a která je známá díky filmu S tebou mě baví svět, protože se tu ve Slezském domě točila scéna, kdy Pavel Nový skáče z hotelového balkonu. Udělali jsme si tu ještě kraťoučkou procházku, mrkli na betlém v altánku u Lázeňského domu Libuše a pak už vyrazili vstříc inverzi a mlze směr Brno. :-(