Zimní Pustevny a Stezka Valaška   

03.01.2021
  • Vzdálenost od Brna: 2,15 hod

Počasí slibovalo teplo a sluníčko, podle dostupných info i spoustu sněhu, takže jsme na Nový rok s dětmi vyrazili na bobovačku na Pustevny. 

DOPRAVA: 

Kdo to tam nezná, až nahoru se s malými dětmi dostanete A) autem na záchytné parkoviště, B) lanovkou z Trojanovic a nebo C) busem z Rožnova pod Radhoštěm přes Dolní a Prostřední Bečvu. 

Tak jako tak, pokud chcete mít jistotu, že zaparkujete, musíte vyrazit opravdu co nejdříve ráno. Pustevny jsou celoročně hojně navštěvované, takže kdo dřív přijde, ten parkuje. 

A) Co se týče parkování na parkovišti na Pustevnách, jeho obsazenost doporučuju sledovat na webu obce Prostřední Bečva. Nikde jinde než tady se nesmí parkovat. Parkování kdekoli podél cesty je zakázáno. Neprojede rolba, bus, případně sanitka atd. Nahoru vás také většinou nepustí bez sněhových řetězů. Parkovné je 150,- na celý den. 

B) Pokud se rozhodnete pro lanovku, s parkováním je to to stejné. My přijeli asi půl hodinku před otvíračkou lanovky a byla to naprostá pohodička. Auto se nechává u hotelu Ráztoka. Parkovné je 80,- na celý den a lanovka se nachází asi 600m od parkoviště. Je to dvousedačková lanovka a v pohodě převezete kočár, boby i sáňky. 

!!Každopádně na lanovku se velmi teple oblečte. Cestou nahoru nám trochu fučelo, sluníčko svítilo až téměř nahoře a hlavně cesta trvá asi 10-15 minut a to člověk fakt promrzne i když není pod nulou.!!

Nicméně nahoře už sluníčko, spousta výdejních okének, kde se můžete zahřát třeba pravou valašskou kyselicí, čajem, horkým džusem atd., WC též k dispozici (10 Kč). 

BOBOVÁNÍ: v podstatě téměř všude :-). Sněhu bylo všude dost. Procházku nádhernou zasněženou přírodou jsme si udělali směrem na Tanečnici a i kolem 11 hod tu bylo minimum lidí. To se ale nedalo říct o opačném směru k Radegastovi. 

Svahy na bobování jsou i nad Libušínem (tady jsme byli skoro sami). Kopce na dětské  zimní radovánky jsou pak směrem k Radegastovi, tady to už ale i kolem té 10 hod byla skoro hlava na hlavě. Původní plán dojít aspoň k Radegastovi padl, protože děcka se prostě za žádnou cenu nechtěly vzdát bobovačky a do kopce jsme je táhnout nechtěli. 

Stezka Valaška: 

V plánu původně nebyla, ale když jsme viděli zasněženou cestu až nahoru, nemohli jsme odolat. Výhledy na zasněžené Pustevny, Beskydy zalité sluncem......prostě nádhera. V ten moment mi ani těch peněz za vstup nebylo tak líto :-) a i tady bylo kupodivu minimum lidí.  Součástí stezky je Himalájský chodník, jehož houpání si děcka náramně užily a Skywalk. Vzhledem k mému strachu z výšek jsem se tam ale neodvážila ani prstíček strčit. :-) Po cestě narazíte na několik naučných tabulí, lanové prolízačky a lezeckou stěnu pro děti (v zimě ale nepřístupné). 

Závěrem: ano Pustevny jsou prostě "beskydský Václavák", ale když si přivstanete, není to tak hrozné. Ono by stačilo, kdyby se otevřeli bazény, kluziště atd., a hned by tam byla půlka lidu. A kdo chce, užije si to tak či tak. 

Další tipy na místa k bobování: kromě Pusteven jsme zkusili i bobovačku ve skiareálu Gruň a ve skiareálu Na Bílé.

Cestou na Gruň sníh aktuálně nebyl, ale kdyby ano, bez řetězů tam rozhodně nejezděte. Na sněhu bez řetězů si to tam neumím moc představit. Cesta do cíle je hodně úzká, vyhýbání 2 aut může být problém. Žádné okénku tu otevřeno nebylo, ani WC. I proto tu bylo velmi málo lidí. Technický sníh byl docela dost zrmzlý, ale děckám to bylo samozřejmě jedno. Jezdily jak blázni. 

Na Bílé to bylo šílené. Jelikož jsme dopo měli jiný plán, přijeli jsme kolem oběda. Všechna parkoviště plná. 3 svahy k bobování. Vybrali jsme si ten nejvzdálenější, kde bylo nejméně lidí. Kopce jsou docela prudké a sníh je hodně zmrzlý, takže vyjít kopec je docela nadlidský úkon a hodně se u toho pobavíte. Na bobech se však kvůli tomu nedá ani brzdit. Po chvíli jsme tedy boby odložili a jezdili po zadku nebo po břiše. A i tak to byl pořádnej fičák.