Pokud se vám naše tipy líbí, budeme moc rádi za sdílení a doporučení našich stránek mezi své přátele a kamarády. Také vás zvu ke sledování našeho FB, kde pravidelně informujeme o nových výletech.  

Naučné stezky a putování přírodou 

Pokud u výletu narazíte na tento znak ⭕, znamená to, že je cela trasa nesjízdná kočárkem.  

Kousíček nad Blanskem se nachází malá obec Hořice, odkud se můžete vydat na pěknou procházku podzimní přírodou. Výchozím bodem je Penzion U Strakatého koně. Tady začíná okružní naučná stezka s názvem Lipůvecká lesnická naučná stezka.

Na tuto krásnou stezku pro děti jsme vyrazili podruhé. Poprvé to bylo loni v zimě, kdy už jsme měli výletnický "absťák" a tak sníh nesníh, jsme se tam s dětmi vydali, a bylo tam krásně i navzdory únorovému počasí. Jak vypadá stezka na Klucaninu v zimě se můžete mrknout zde: Klucanina v zimě

Poutní a naučnou stezku na Stráž najdete v obci Smržice, v okrese Prostějov. Autem z Brna po dálnici jste tu za 50 minut, bez dálnice za necelou hodinu a půl. Není to nicméně výlet na celý den. Tuto procházku bych volila spíše jako příjemný doplněk k nějakému většímu výletu poblíž, případně to lze spojit s výletem na Protivanovskou židli,...

Pokud mít cestu kolem Protivanova, který najdete v okrese Prostějov, ale přesto jen 50 minut od Brna, určitě si tu udělejte zastávku. Procházkou z centra obce totiž dojdete až k tzv. Velké židli. Docela blbina :-), ale děckám se to moc líbilo.

Krásnou Vodní naučnou stezku najdete v obci Nové Veselí, jen pár kilometrů od Žďáru nad Sázavou. Auto jsme nechali u rybníka a vydali se k prvnímu zastavení. Stezka se věnuje Veselskému rybníku a životu v něm.

Jen pár kilometrů od Zruče nad Sázavou leží městečko Vlašim. Kousíček pod náměstím, kterému dominuje fontána, v podstatě hned naproti zámeckému parku, najdete malou ParaZOO.

Náš další výlet směřoval opět na Vysočinu. Tentokrát jsme navštívili obec Baliny u Velkého Meziříčí. Kromě toho, že tudy prochází část NS Balinského a Nesměřského údolí, tu najdete i Ekocentrum Chaloupky, které je sice veřejnosti volně nepřístupné, ale jejich zahrada ano (ověřeno telefonicky dopředu :-).

Další pohádkovou kancelář, která je zapojena do pohádkového putování se šnekem Krasíkem, najdete v penzionu Hraběnka, v obci Petrovice. Na konci obce, směr na Veselici, najdete první zastavení naučné Včelí stezky. Děti seznamuje se životem včel a s tím, proč jsou tak důležité pro život nás všech.

Při našem "zámeckém putování" blanenským okresem jsme nevynechali ani zámek v Lysicích. Vzhledem k věku dětí jsme na prohlídku nešli a naši návštěvu jsme omezili jen na procházku krásným zámeckým parkem a procházku Lysickou oborou, kde je dětská naučná stezka, kterou vybudovali místní děti.

Severně od Brna leží Kuřim, kde si můžete udělat procházku kolem rybníka Srpek a dál, až k Ranči Oliver, kde si můžete dopředu objednat svezení dětí na koni.

Náš další výlet začíná ve středu obce Lelekovice a dětem jsme vzhledem k nenáročné trase vzali kola. Dostanete se sem pohodlně i MHD. Z nádraží Královo Pole sem jede bus č. 41, případně z Kuřimi bus č. 310 (zastávka Lelekovice, škola). Kousek za zastávkou najdete dětské hřiště s velkým lanovým parkem, kde děcka můžou blbnout....hodiny, hodiny a...

Severně od Brna leží Kuřim, kde si můžete udělat procházku NS Zárubou a Horkou a dál, přes kuřimský Pumptrack, až ke střelnici, mrknout na daňky. A nebude chybět ani parádní hřiště.

Na stezku jsme se vydali po modré TZ od zastávky autobusu uprostřed obce kolem hlavní silnice směr Chudčice, vlevo ulicí Úvoz a dále nahoru do kopce. V době koronavirové to byla pěkná procházka lesem, s minimem lidí.

Jeden z posledních teplejších dní roku 2019 jsme se rozhodli strávit v Oboře v Rosicích. Auto jsme nechali u konce ulice Zbýšovská, kde začíná naučná stezka. Ta má osm informačních panelů, kdy jeden z nich, panel č.4, je interaktivní.

Hned ráno jsme do auta naložili vše co má kola a vyrazili se podívat do Jedovnic. Naším cílem bylo objet jeden z největších rybníků v rámci Jihomoravského kraje, rybník Olšovec.

Naučná stezka Babí lom leží na trase, kterou jsme si vybrali i pro výšlap na samotnou rozhlednu Babí Lom. Jelikož ale máme malé děti, museli jsme si rozdělit plány do dvou dnů. Stezku i rozhlednu naráz určitě zvládnou jen děti starší. O výletě na rozhlednu Babí Lom po skalním hřebeni jsem psala v jiném článku. ZDE.

S květnem se otevírá i Arboretum Křtiny. My jsme si jeho návštěvu nechali na jeho květnový Den otevřených dveří, protože tento den je tam i program pro děti, včetně lesní pedagogiky. Ale i bez dne otevřených dveří je to pěkná, nenáročná procházka.